یادگیری زبان انگلیسی با تماشای فیلم

بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی از طریق تماشای فیلم

بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی از طریق تماشای فیلم

در این مقاله به معرفی بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی و بررسی تکنیک ها و متدهای اجرایی در فرآیند آموزش زبان از طریق تماشای فیلم خواهیم پرداخت.

بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی از طریق تماشای فیلمبهترین روش یادگیری زبان انگلیسی از طریق تماشای فیلم

بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی

کارشناسان آموزش زبان از تماشای نظام مند و مدیریت شده فیلم و سریال به عنوان بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی یاد می کنند. این روش مزایای گسترده ای برای زبان آموز در پی دارد. از جمله مهمترین این مزایا می توان به بی هزینه بودن، بی دردسر بودن، لذتبخش و سرگرم کننده بودن، امکان فراگیری ساده تلفظ واژگان، آشنایی با زبان محاوره و اصطلاحات عامیانه، فراگیری سریع جملات پرکاربرد در مکالمات روزمره و… اشاره کرد.

اما یادگیری زبان انگلیسی از طریق تماشای فیلم نیازمند اجرای درست و هدفمند این روش است. تکنیک های فراوانی در این خصوص وجود دارد و پیش از هر چیز باید گفت که هر شخص می تواند با توجه با ترجیحات و علایق خود، روش خاص خود را برای انجام این کار پیاده کند. ما در ادامه تلاش خواهیم کرد به معرفی شماری از اثربخش ترین و کارآمدترین الگوهایی که می توانید در فرآیند آموزش زبان انگلیسی از طریق تماشای فیلم دنبال کنید بپردازیم.

یادگیری زبان انگلیسی با تماشای فیلمیادگیری زبان انگلیسی با تماشای فیلم

نکات کلی

بهترین راه یادگیری انگلیسی این است که به طور مستقیم با مکالمات روزمره مواجه شوید. به همین دلیل نیاز است که پیش از هر چیز به انتخاب یک فیلم مناسب بپردازید. فیلمی می تواند برای یادگیری زبان مفید باشد که حجم اعظم دیالوگ های آن مربوط به مکالمات روزمره باشد. همچنین لازم است فیلمی را انتخاب کنید که لغات و جملات در آن به شکل واضح و گویا تلفظ می شوند. از تماشای فیلم هایی با لهجه های دشوار، به طور مثال لهجه اسکاتلندی یا ایرلندی، پرهیز کنید.

به طور کلی انیمیشن ها بهترین گزینه برای یادگیری زبان انگلیسی هستند. چرا که در آنها معمولا از جملات ساده و معمولی استفاده می شود و کلمات نیز به شکلی کاملا واضح تلفظ می شوند. توصیه می کنیم از تماشای فیلم ها و سریال هایی با ریتم تند پرهیز کنید. فراموش نکنید که هدف اصلی شما از تماشای فیلم آموختن زبان است. اگر فیلمی اکشن و پر ماجرا با دیالوگ های رگباری و ریتم بسیار سریع انتخاب کنید با مشکل مواجه خواهید شد.

نکته بعدی شکل توجه به دیالوگ هاست. بهترین روش یادگیری انگلیسی این است که به جای کلمات روی جملات تمرکز کنید. جمله را به مثابه مجموعه ای از کلمات نگاه نکنید. بلکه آن را به عنوان یک کل واحد ببینید. سعی کنید به جای آموختن لغات، جمله ها را بیاموزید. هدف نهایی اکثر زبان آموزان تسلط به انگلیسی صحبت کردن است. سریع ترین راه یادگیری زبان انگلیسی این است که ابتدا قالب های آماده جملات پرکاربرد را ملکه ذهن خود کنید. با صرف آموختن معنای واژه ها کاری از پیش نخواهید برد.

 

بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی با فیلمبهترین روش یادگیری زبان انگلیسی با فیلم

 تکنیک های اجرایی

اولین نکته: زیرنویس فارسی را فراموش کنید. توصیه ما این است که پیش از شروع پروسه یادگیری زبان انگلیسی از طریق تماشای یک فیلم، یک مرتبه فیلم را به طور کامل و صرفا به قصد لذت بردن تماشا کنید. در این مرحله می توانید فیلم را با یا بدون زیرنویس انگلیسی ببینید. هرچند توصیه ما این است که فیلم را بدون زیرنویس ببینید تا لذت بیشتری از تماشای آن ببرید.

بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی از طریق یک فیلم این است که مدت زیادی را صرف همان یک فیلم کنید. برای تماشای فیلم بعدی عجله ای نداشته باشید. در گام دوم، که در واقع ابتدای پروسه آموزش محسوب می شود، فیلم را به چند بخش کوتاه تقسیم کنید. به طور مثال یک فیلم دو ساعته را به هشت بخش پانزده دقیقه ای تقسیم کنید. سپس بخش اول را با زیرنویس انگلیسی ببینید. در این مرحله باید لغات تازه ای که پیش از این با آنها آشنا نشده بودید را یادداشت کنید. پس از پایان پارت پانزده دقیقه ای، معنای واژه هایی را که یادداشت کرده اید در دیکشنری جستجو کنید.

در قدم بعدی دوباره همان پارت را پلی کرده و این بار بدون زیرنویس تماشا کنید. این بار معنای (تقریبا) تمامی لغات را خواهید دانست. در پایان تماشای دوباره پارت، مجددا به دفترچه یادداشت خود رجوع کرده و یک بار دیگر واژه های جدید را بازبینی کنید. ممکن است در طول تماشای دوباره پارت اول معنای چند واژه را فراموش کرده باشید. با رجوع مجدد به یادداشت ها معنای این کلمات را نیز خواهید یافت. تماشای پارت اول را آنقدر تکرار کنید تا کاملا به تمامی واژه ها مسلط شوید. توجه کنید که شروع این پروسه کمی سخت و زمانگیر خواهد بود. اما خواهید دید که به مرور مسلط و مسلط تر خواهید شد و به زودی می توانید یک فیلم را بدون زحمت و حتی بدون زیرنویس تا به انتها تماشا کنید.

نکته مهم بعدی کار روی تلفظ است. همانطور که گفتیم بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی روشی است که در نهایت بتواند صحبت کردن روزمره را به شما بیاموزد. به یادگیری تلفظ لغات توجه ویژه داشته باشید. تلفظ واژه های جدیدی که به گوشتان می خورد را چندین بار تمرین کنید. می توانید برای انجام این کار از تکنیک سایه (Shadowing) استفاده کنید. به این شکل که به محض اینکه یک بازیگر دیالوگی را ادا می کند شما نیز با همان لحن و دقیقا به همان صورت و حتی با همان حرکات دست و بدن آن جمله را تکرار کنید.

یکی دیگر از متدهای کارآمد در یادگیری زبان انگلیسی از طریق تماشای فیلم استفاده از تکنیک تاخیر در زیرنویس است. در این روش می بایست زیرنویس فیلم را روی تاخیر دو ثانیه ای تنظیم کنید. می توانید از طریق کلیدهای [ و ] در پخش کننده KMPlayer این کار را انجام دهید. سپس شروع به تماشای فیلم کنید و تمامی تمرکز خود را روی شنیدن دیالوگ های بازیگران بگذارید. در واقع هیچ توجهی به زیرنویس نداشته باشید. تنها زمانی به زیرنویس نگاه کنید که واژه ای را به درستی متوجه نشده باشید. یا اینکه کلمه جدیدی به گوشتان خورده باشد.