معرفی فیلم Rise of the guardians 2012

نگهبانان قصه ها

یک پویانمایی زیبا و مهیج ساخت آمریکا با مدت زمان 97 دقیقه و امتیاز بالای 7.3 و میزان رضایت 93% مخاطبان که در سال 2012 تولید شد. میتونید با دیدن این فیلم هم از آن لذت ببرید و هم به افزایش سطح تسلط خود بر زبان انگلیسی کمک کنید.

این پویانمایی پس از انتشار خود با توجه به جذابیت شخصیت ها و محتوای خود تونست در بسیاری از کشورها و از جمله ایران طرفداران زیادی پیدا کنه. لازم به ذکره که در ایران این فیلم با نام فارسی نگهبانان قصه ها شناخته میشه که اسم اصلی اون، ظهور نگهبانان هست.

نگهبانان قصه ها دارای شخصیت های بسیار جذاب انیمیشینی است که به دنبال فراهم کردن خوشی و حس خوب برای کودکان هستن. در ابتدای داستان شما شخصیت اصلی رو خواهید دید که چشماش  رو باز میکنه و تنها چیزی که به خاطر میاره تاریکیه.

اون تاریکی و سرما رو اطراف خودش حس میکنه. در حالیکه ترسیده، اما در یک لحظه ماه رو میبینه که خیلی بزرگ و با روشنایی تمام، که تاریکی شب را روشن میکنه. شخصیت کلیدی داستان (جک فراست = Jack Frost) در ابتدا ترسان و در حال نفس زدنه، اما خیلی زود ترس خودش را فراموش میکنه. در همین حال از خودش میپرسه که چرا من اینجا هستم و چه وظیفه ای برای انجام دادن دارم؟ بادها شروع به وزیدن میکنن و در ادامه ما شاهد اتفاقات جالب بسیاری در داستان خواهیم بود.

در یک نگاه کلی، این انیمیشین یک فیلم اکشن و فانتزی که درون مایه ی کمدی و خنده دار داره. از این جهت، برای کودکان و افراد در رده های سنی پایین تر بسیار مناسبه. اما بزرگسالان هم می تونن در صورت علاقه به مشاهده انیمیشین ها، این اون استفاده کنن و یه نکته همهم رو به یاد داشه باشیم که به دلیل کاراتونی و فانتزی بودن شخصیتها و رنگ و لعاب زیبا و جذابیت بصری، بهتر در ذهن میمونه و اثر گذاری بالایی داره و برای هر شخصی که به دنبال یادگیری انگلیسی هست و مخصوصا در اوایل یادگیری زبان انگلیسی از طریق فیلم، به طرز فوق العاده ای کمک میکنه و باعث میشه که گفتگو های داخل فیلم، بهتر به یادمون بمونه .

اگر چه برای اولین بار انیمیشین Rise of the guardians در سال 2012 در ایالات متحده به نمایش در اومد، اما هنوز هم چنان چه که ذکر شد پس از چند سال، نگهبانان قصه ها داستانی جذاب و فیلمی آموزنده برای کسانی هست که می­خوان به یادگیری زبان انگلیسی بپردازن.

همونطور که عرض شد، نقش اصلی داستان رو که جک فِراست بازی می کنه (تصویر پایین به همراه عصای خودش) در ابتدای داستان در یک بِرکه یخ زده قرار داره و در همین زمان چشم های خودش رو باز می کنه و اولین نقطه امیدی که نظر اون رو به خودش جلب می کنه نور ماه در آسمونه. اگر چه در ابتدا چیز زیادی به یاد نمیاره، اما در ادامه متوجه حقایقی میشه که برخی از اونها مربوط به زندگی گذشته و دوران کودکی خودشه.

بعد از مدتی به ترسش غلبه می کنه. در همین زمان در اطراف خود یک عصا پیدا می کنه و سوار بر باد، به روستایی در اطراف اونجا وارد میشه و در حالیکه با دیگران صحبت میکنه، در کمال تعجب، متوجه میشه که کسی نمیتونه اون رو ببینه و یا حتی این که صدای او را بشنوه.

البته جک، تنها شخصیت نقش آفرین در پویانمایی ظهور نگهبانان نیست. علاوه بر جک فراست، شخصیت های جدید دیگه ای رو هم می بینید. اگر چه اکثر از اونها شخصیت های مثبتی هستند، اما با یک شخصیت خبیث هم رو به رو هستیم (تصویر پایین). اون می خواد تمام خوشی ها و انگیزه و امید رو در کل دنیا بگیره و تاریکی و ترس و نا امیدی بر اون چیره بشه. اما این نگهبان های حواس جمع این داستان هستن که باید همه توان خودشون رو جمع کنن تا در کنار هم از امیدها، باورها و خوشی های بچه ها در کل دنیا محافظت کنن و دلیل نام گذاری انیمیشین هم این قضیه هست که باید امیدها و باورهای کودکانه رو زنده نگه دارن و محافظت کنن.  اما خب خواهید دید که به این راحتی هم نیست و در این راه مشکلاتی هم وجود داره که باید برای غلبه بر اونا مبارزه کرد.

این مشکلات در حال خراب کردن شادی بچه ها با ایجاد کابوس و از بین بردن باور اونهاست. اما نگهبانان قصه ها بر این باور هستن که باید با در کنار هم بودن به این پلیدی ها غلبه کرد و به تنهایی نمیشه کاری رو از پیش برد.

“نگهبانان همراه من، وظیفه ما نگهبانی و محافظت از بچه هاست. ما باید اونها رو از بدی ها محافظت کنیم. تا بتونیم امید و رویاها رو برای اونها به همراه بیاریم. برای همین من همه شما را صدا کردم تا به این جا بیایید. تنها دلیل بودن ما در این جا فقط و فقط اینه که همه بچه ها در همه نقاط دنیا در خطر هستن. دشمنی که ما قرن ها بود، اون رو در تنگنا قرار داده بودیم، دوباره تصمیم گرفته تا حمله کنه و فقط، ما می تونیم اون را متوقف کنیم.”

این، بخش هایی از صحبت رئیس نگهبان هاست که در طول داستان، مکالمات و بحث های زیادی خواهند داشت که همین صحبتها و داستان، واژگانی داره که برای هر نو آموز زبان انگلیسی مفیده و در عین حال نسبتا ساده هم هستن و برای همینه که مشاهده فیلم نگهبانان قصه ها، از جنبه آموزشی برای افرادی که خواهان یادگیری زبان انگلیسی هستن توصیه میشه.

نگهبانان قصه ها و یادگیری زبان انگلیسی

Rise of the Guardians انیمیشینی جذاب برای یادگیری زبان در سطح متوسط هست. اگر شما به طور نسبی با زبان انگلیسی آشنایی دارید، همون طور که عرض شد، مشاهده این پویا نمایی در ارتقای سطح تسلط شما بر زبان انگلیسی مؤثّره. اگر چه در طول داستان، بسیاری از وقایعی که اتفاق می افته در دنیایی غیر واقعی رخ می ده. اما نکته مهم اینجاست که بسیاری از اصطلاحات و عبارت های مورد استفاده در داستان در زندگی واقعی برای بر قراری ارتباط، مورد استفاده قرار میگیره.

برای همین توصیه می کنیم که با تماشای Rise of the Guardians هم خودتون رو برای ساعاتی سرگرم کنید و کمی از دنیا و مسائل اون فاصله بگیرید و به دنیای کودکانه وارد بشید و هم به جواب سوال های ساده ای مثل:

  • چرا نگهبانهای دیگه، در ابتدا از انتخاب جک فراست برای نگهبان شدن، تعجب کردن؟
  • جک فراست، از چه چیزی محافظت می کند؟
  • و یا این که چرا جک فراست برای این ماموریت انتخاب می شه؟

در کنار لذت بردن از فیلم، این سؤالات رو هم در ته ذهن خودتون داشته باشید بعد اینکه فیلم رو نگاه کردید، ببینید به جوابشون میرسید یا نه.

سوالاتی برای تست میزان درک شما از فیلم نگهبانان قصه ها

هر چه دقت بالاتری داشته باشید میتونید بیشتر متوجه روند اتفاقات و مکالمه های صورت گرفته در طول داستان بشید و جواب سوالات بیشتری را پس از مشاهده انیمیشین نگهبانان قصه ها بدید.

  • جک فراست چطور، خاطرات خودش از گذشته رو به یاد میاره؟
  • شخصیتی شیطانی مثل پیچ (pitch) در طول داستان به دنبال چیه؟
  • کدامیک از نگهبانان به طور موقت از پیتچ شکست می خوره؟
  • وقتی بچه ها اعتماد خود را نسبت به خرگوش (ایستر بانی= Easter Bunny) از دست می دن چه اتفاقی برای خرگوش می افته؟
  • آخر فیلم چه اتفاقی برای پیتچ می افته؟

همه اینها می تونن در افزایش قدرت یادگیری زبان انگلیسی و میزان توجه شما کمک کنن. بعد دیدن فیلم، ببینید که جواب سؤالات زیر  تو ذهنتون هست یا نه؟ اگر هم جواب همه اونها رو هم ندونیستید هیچ اشکالی نداره. اینها به عنوان نمونه مطرح شد، چون وقتی که ما سؤالی داشته باشیم، ذهنمون درگیر میشه در کنار حس بینایی و شنوایی که در دیدن فیلم دخیل هستن، به دنبال جواب میگرده و به توجه بیشتر ما کمک میکنه.

خلاصه و جمع بندی

Rise of the Guardians را از جنبه آموزشی همان طور که در بخش قبل گفته شد، میشه فیلمی نسبتا متوسط از نظر سختی دونست. شخصیت ها در داستان از کلمات و عبارات کاربردی انگلیسی به شکل واضح و قابل فهمی استفاده می کنن. آشنایی با این کلمات و نحوه تلفظ اونا به طور حتم می تونه یادگیری زبان رو در سطح متوسط تسریع کنه و هم ارتقای درک مطلب انگلیسی کمک کننده باشه. البته به طور حتم تعدای از واژه ها و اصطلاحات برای شما قابل فهم نخواهد بود که باید هم همینجور باشه. وگرنه اگه همه صحبتهای فیلم رو بدونیم دیگه جنبه آموزشی نداره و بهتره که سطح فیلم از سطح ما بالاتر باشه.

اما میشه با جستجو و تأمل به معنای اونها رسید. برای همین اگر چه مکالمات و حرف های شخصیت ها در قسمت هایی از فیلم چندان قابل فهم نیست، و افرادی که در سطح متوسط با زبان انگلیسی آشنایی دارند شاید نتوانند آن ها را درک کنند. اما به طور حتم در کنار این که بخش های متعددی از داستان پر از عبارات و اصطلاحات پر کاربرد زبان انگلیسی برای زندگی روزمره است می توان امید داشت تا با کمی تامل بیشتر بخش های آن را درک کرد. پس فرصت مشاهده این انیمیشین جذاب را از دست ندید و امیدواریم تماشای این فیلم با زبان اصلی تجربه خوبی برای شما به وجود بیاره و برای افزایش سطح زبان شما مفید واقع بشه.

میتونید برای دوره آموزش زبان انگلیسی با فیلم ظهور نگهبانان، در طریق ارسال نظرات در بالای سایت و همینطور ارسال ایمیل با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید