سبد خرید 0

تاثیر کتاب داستان در یادگیری سریع تر زبان انگلیسی

میشه گفت یکی از خاطرات کودکی خیلی از ماها کتاب داستان هایی بود که برامون میخوندن یا خودمون بعدها لذت خوندن اینها رو داشتیم. برامون جذابیت داشت و باعث میشد بقیه داستان رو ادامه بدیم و بدونیم که چچی میشه آخرش. حالا هم که بزرگ تر شدیم یکی از روش های موثر بر یادگیری زبان انگلیسی کتاب هست؛ اما چطوری؟ آیا هر کتابی میتونه مفید باشه؟ کتابهای آموزش زبان  آموزشگاهها بهمون کمک میکنه؟ چطوری بخونیم؟ چند تا کتاب خوب معرفی میکنی؟ من که مبتدی هستم چیکار کنم؟ یا من سطحم بالاست، برای من چی داری؟ اصلا، فیلم دیدن برای یادگیری زبان بهتره یا کتاب خوندن؟

بله بله. همه اینها رو میخوایم در این مقاله فوق العاده بررسی کنیم و جواب بدیم. پس بریم.

تاثیر کتاب بر یادگیری زبان

اگر بخواهیم به طور کلی  بگیم، کتاب بیشتر باعث می شه که شما کلمات، ساختار جملات،املا و دستور زبان ها رو  یاد بگیرید. اما خیلی جالبه بدونید که با خوندن کتاب میتونید در صحبت کردن و بیان کلمات هم روون تر بشید.  حتما میگید کتاب خوندن چطور به صحبت کردن ربط داره؟ میگم. پس اگر می خواید سریع تر زبان رو یاد بگیرید باید بگیم که یکی از بهترین روش ها به کمک خواندن کتاب هست. اما نه هر کتابی.

اونهایی که مدرسه رو گذرونده باشن، یا کلاس زبان رفته باشن، خیلی از کتاب زبان خاطره خوشی ندارن. مخصوصا کمی قبل تر که آموزشگاه های زبان خیلی گسترده و مطرح نبودن، زنگ زبان یکی از عذاب آورترین و ترسناک ترین کلاسها بود. گذشته از اون عزیزان با خودشون میگن این همه تو مدرسه زنگ زبان داشتیم یا بیرون تو آموزشگاهها کلاس انگلیسی رفتیم، اما دریغ از اینکه زبانمون خیلی رشد کنه. از این جهت، یکم ممکنه به کتاب، گارد داشته باشن، یعنی وقتی حرف از کتاب برای یادگیری زبان میشه، میگن نه، یه راه دیگه بگو.

همونطور که خودتون میدونید در این سایت (فیسپیک) تمرکز ما یادگیری انگلیسی با فیلم و به نوعی انگلیسی واقعی هست. پس وقتی در مورد کتاب، مطلبی مینویسیم حتما اهمیت بسیار بالایی داره. اما اینجا اصلا موضوع بحث ما کتاب های آموزشگاهی نیست. هر چند باید بگیم که این نوع کتاب ها هم بسیار بهتر شدن و من خودم برای عزیزانی که میپرسن کتاب زبان آموزشگاهی کدوم بهتره؟ میگم من Top Notch رو بیش از کتابهای دیگه میپسندم، چون رویکرد اصلی بر مکالمه ای هست و عبارتها و کلمات بسیار خوبی برای روزمره در اون گنجانده شده در کنار تصاویر.

یه مورد رو هم داخل پرانتز بگم که بسیار بسیار مهم هست در یادگیری و انجام هر کاری. در موضوع زبان انگلیسی، درسته که روش آموزش، شخصی که تدریس میکنه، به چه شکلی آموزش میده، فیلم یا کتاب و .. اهمیت دارن. اما، ما از خودمون غافل میشیم. شخصا بسیار بررسی کردم عزیزانی که گلایه داشتن از اینکه “زبان یاد نمیگیرم یا پیشرفت نمیکم”، دیدم که وابسته و متکی به کلاس، آموزشگاه یا اون دوره ای که شرکت کردن هستن. یعنی در ذهنشون به این شکل هست که صرفا، من که کلاس میرم یا به نحوی در دوره زبان شرکت کردم (چه حضوری یا فایل ویدئویی)، کار تمومه و دیگه باید بگیرم. غافل از اینکه نقش اصلی رو خودشون دارن.

مگر میشه با دیدن فیلم شنا، شناگر شد، یا با خوندن دستور آشپزی، به مهارت رسید. یادمون بیاریم رانندگی رو چطور یاد گرفتیم. مگر غیر از این بود که خیلی تمرین کردیم، در جای خلوت، شلوغ؛ آینه ها تنظیم کردیم و پارک کردن رو یاد گرفتیم. زبان انگلیسی هم یک مهارت هست، یعنی حتی اگر در بهترین شرایط، یعنی بهترین مدرس زبان، بهترین دوره یا آموزشگاه در بهترین کشور که به نظرتون بیاد شرکت کنید، باز هم نقش اصلی رو شما دارید. با کارهایی که مدرس میگه، مثل تکرار کردن، استفاده کردن از عبارتهایی یاد میگیرید و ..

معرفی کتاب انگلیسی

در یکی از کتابهایی که میخوام امروز معرفی کنم به اسم اصول موفقیت از نویسنده فوق العاده جک کنفیلد (The success Principles, Jack Canfield) که روشهایی برای موفقیت فردی رو گرد آوری کرده که عالی هستن و وقتی که فکر میکنید میبینید که واقعا همین نکات به ظاهر ساده چقدر اهمیت داره. یادگیری انگلیسی با کتاب

دانلود pdf کتاب اصول موفقیت

که من میگم اگه قرار باشه کلا زبان یاد بگیرید که فقط یکی از کتابهایی که اینجا میخوام معرفی کنم رو بخونید، واقعا ارزش داره. یکی از اونها همین کتاب هست که واقعا عالیه. نکته جالب توجه در این کتاب نوشتار ساده و روان هست. یعنی قشنگ حس میکنید که یک نفر داره یکسری نکاتی که اهمیت داره رو به شکل کاملا خودمانی بیان میکنه، در عین حال کتاب هم نتایج خود نویسنده که میلیونر هست که از صفر به اینجا رسیده و هم تجمیع تجربه های دیگر بزرگان. نکته جالب اینه که هر کدوم از بخشها که نکته در اون باره گفته شده حدود 10 صفحه هست که به راحتی میشه برای خوندن برنامه ریزی کرد

در بخش ابتدایی این کتاب میگه ” تنها یک نفر مسئول کیفیت زندگی که انجام میدی هست و اون فرد خودتی”
There is only one person responsible for the quality of life you live. That person is you
همین یک حمله ساده، راهگشای خیلی از مسائلی هست که در اون گرفتاریم. دنبال این هستیم که بگیم دلیل اینکه من موفق نشدم فلان هست و فلان. اینکه زبان یاد نگرفتم کلاس بد بود، معلم خوب نبود، اصلا کسی من رو کلاس زبان نذاشت و ..و.. و .. . اما اگه کلاه خودمون رو قاضی کنیم، خودمون انصافا چقدر برای انگلیسی وقت گذاشتیم، به غیر از تمرینهایی که اجباری باید انجام میدادیم یا انتهای ترم باید برای امتحان میخوندیم.
کتاب محشر “ببین دلت چی میگه” یا “Follow your heart” از  نویسنده نکته سنج، اندرو متیوس (Andrew Matthews) هم، این نکات و اشکالات ذهنی ما که خیلی وقتها آگاه نیستیم یا یه جاهایی بهانه هایی میاریم رو به زیبایی بررسی که و همین موردی که بالا تر اشاره شد در هم کتاب اومده. وقتی نوشته های این فرد رو میخونید اصلا حس نمیکنید که کتاب هست، از بس زیبا و خودمونی نوشته شده. بعد هر قسمت با خودت میگی: عه، راست میگه ها. چه حرفی زدی!!.

کتاب انگلیسی خوب
یادگیری انگلیسی با کتابهای جذاب و دوست داشتنی بسیار شیرین میشه. دانلود pdf

 

به طور کلی با این سبک از نوشته ها آموزش ها، با یک تیر چند نشون میزنید:
اول. اینکه در مسیر یادگیری و آموزش هستید. هم برای زبان انگلیسی و هم ارتقای نگرش و سبک تفکر که بهبود فردی ما رو رقم خواهد زد، در زندگی شخصی و کاری و همینطور در مواجه با نزدیکان و افراد در جامعه. یعنی شما برای تقویت زبان انگلیسی تلاش میکنید اما همزمان در جنبه های دیگر زندگی که بسیار هم مهم هست پیشرفت خواهید کرد. چی از این بهتر. من همیشه گفتم و باز هم میگم که، خود زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری،  هرگز هدف اصلی ما نیست. بله، نیاز روز مره ما هست، اما ابزار و وسیله ایست برای رسیدن ما به خواسته هامون و کمک کننده هست. مثل ابزار ها و وسایل دیگر. درست مثل رانندگی؛ با گرفتن گواهینامه کار ما تموم نشد، بلکه شروع و امکانی بود، تا از ماشین یا موتور بتونیم استفاده کنیم که نیاز و جابجایی ما رو تسهیل کنه.

دوم. پژوهشگران هم بر این تاکید دارند که وقتی شما کاری رو با لذت انجام میدید، میزان اثر پذیری و یادگیری شما به طرز چشمگیری افزایش و بهبود پیدا میکنه. دو نفر یک کاری رو انجام میدن، یکی با اجبار، با دیگری با میل و رغبت؛ کار یکیه، یادگیری زبان که مهم هست و  باید انجام بشه، اما اون حس درونی که فرد همش با خودش میگه به من تحمیل شده، اما دیگری با شور و اشتیاق انجام میده. نتایج قطعا تفاوت خواهد داشت.

سوم. این کتابها برای یادگیری انگلیسی طراحی نشده و سطح بندی نداره. پس اصل انگلیسی و اون احساسات رو بهتر نشون میده و از این جهت، سطح زبان ما رو ناخودآگاه، به شدت افزایش میده. چون در کتاب های داستان یا سطح بندی شده، کلمات و عبارتها گزینش میشن که برای زبان آموز اون سطح مناسب و اندازه باشه و اونجا، هدف یادگیری زبان هست، اما اینجا و این نوع نوشته ها، هدف رساندن مفهوم و موضوع کتاب خواهد بود.

یکسری کارهایی که ما در طول روز انجام میدیم ، نتایج در لحظه و آنی نداره، درس خوندن، مسواک زدن، صحبانه خوردن، همین یادگیری زبان و …  اما بعد از مدتی هست که نتایج خودش رو نمایان میکنه و زمانی این اتفاق یمافته که تبدیل که کار روزانه ما شده باشه. خواندن یک جمله و یادگرفتن اون هیچ اثر خاصی در ما ایجاد نمیکنه. ده تا جمله هم باشه شاید اتفاق خاصی نیافته. اما اگر فقط روزی نیم ساعت در روز و هر روز فقط ده تا جمله یاد گرفته بشه؛ و مهم تر اینکه هر روز و هر روز این کار انجام بشه، نه در زمان طولانی، فقط دو ماه حداقل 600 تا جمله و عبارت و ساختار برای مکالمه خواهید داشت و اینجاست که تفاوت آشکار میشه و کار به ظاهر بی اهمیت که به تنهایی اثری ظاهرا نداشت، تاثیر شگرف خودش رو نمایان میکنه. چه اتفاقی افتاد؟

ما حرکت عجیب و غریبی انجام ندادیم. فقط چند تا جمله و عبارت در روز خوندیم اونها رو تکرار کردیم. اما استمرار و ادامه دادن اون بود که نتیجه رو بوجود آورد و به مرور عادتی در ما شکل گرفت که در طول یک اون کار باید انجام بشه و با انجامش حس خوب میگیریم و اگه زبان نخونیم انگار چیزی کم هست. برای زبان مثال زدیم، هر کار دیگری رو هم همینطور میتونید بسط بدید. قدرت عادت ها و تکرار بی نظیره. این موارد موضوع دو کتاب دیگر به نامهای اثر مرکب اثر دارن هاردی (The compound Effect , , Darren Hardy) و عادتهای اتمی اثر جیم کلیر (Atomic Habits , , James Clear) دو کتاب فوق العاده عالی

کتاب برای یادگیری زبان
 دانلود فایل کتاب اثر مرکب

 

کتاب زبان

فایل دانلود کتاب عادتهای اتمی

کدام کتاب داستان انگلیسی مناسبه

کتابهایی که در بالا  به اونها اشاره و معرفی شد، برای عزیزانی هست که سطح زبان مناسبی دارن، یعنی جلمه، کلمه یا عبارتها، ساختار های دستوری رو میدونن. عزیزانی که مدتی هست کلاس زبان میرن، تازه شروع کردن، کلمات و جمله های کمی بلد هستن چیکار کنن؟ بهتر هست از داستان های سطح بندی شده استفاده کنید، تا به مرور زمان که راه افتادید و سطح زبانتون بهتر شد، برید سراغ اون کتابها. معمولا به 5 سطح مختلف دسته بندی میشن که از 0 یا تازه کار تا 5 پیشرفته.

حالا کدوم سطح مناسب من هست؟ پس اگه مدت کمی هست که انگلیسی رو شروع کردید و تا حالا کتاب نخوندید، سطح 0 یا (starter) و برای عزیزان دیگه، اگر یک صفحه از داستانی خوندید و کلمات انگشت شماری بود که متوجه نشدید( کمتر از 5 کلمه در صفحه) میتونید کتاب سطح بالاتر رو بردارید. چون در این روش ما میخوایم سطح کتاب از ما بالاتر باشه تا ما رو بالا بکشه و سریع رشد بده. حالا اینکه چطوری بخونید و روال چیه، در بخش بعدی میگم.

از بین این همه کتاب کدوم رو انتخاب کنیم؟ وقتی وارد کتاب فروشی میشید یه عالمه کتاب داستان انگلیسی سطح بندی شده هست، خیلی اهمیتی نداره، اما اگه برای کودکان میخواید، عکس زیاد داشته باشه و رنگی باشه. شما چند تا بردارید و بهشون نشون بدید و بذارید با سلیقه خودشون، هر کدوم رو که دوست دارن انتخاب کنن. تفاوت خاصی نداره. هدف اینجا یادگیری و علاقه است، خیلی مته به خشخاش نذارید که کدوم رو انتخاب کنم. این یا اون. از هر کدوم خوشتون اومد بردارید.

روش خواندن کتاب انگلیسی

مثل هر کار دیگه ای، وقتی که تازه شروع به خوندن کتاب های داستان زبان کرده باشید،  براتون سخت هستش. میفهمم.  یعنی خوندن کلمات و جمله ها، معنی اونها، چی داره میگه؟ هزار جور فکر میاد به ذهنتون که ای بابا چرا متوجه نمیشم. اما نگران نباشید.کاملا عادیه. وقتی شما تا حالا کاری رو انجام نداده باشید، براتون عجیب و غریب میاد.

اول. کتابتون رو که انتخاب کردید، فقط عکس روی جلد و پشتش رو نگاه کنید، ببینید برداشتتون از اون چیه و همینطور تناسب و مفهوم اون با عنوان کتاب. با این کار، هم یه کلیاتی از داستان میتونید حدس بزنید و هم به نحوی تخلیل شما رو هم تقویت میکنه. بعد به سراغ فهرست کتاب برید . که چه بخشهایی داره، کتاب رو ورق بزنید و اگه تصویر داره ببنید

دوم. فقط یک صفحه رو بلند بخونید. اشکال نداره چقدر متوجه بشید یا خوندنش براتون تا حدی سخت باشه. _نه عجله داریم، نه کسی میخواد نمره بده؛ داریم یاد میگیریم. پس با آرامش بخونید _

سوم. معمولا کتابهای داستان فایل صوتی هم دارن. یا سی دی روی کتاب هست یا فایل صوتی رو دانلود کنید. صوت همون صفحه رو پخش کنید و همزمان با چشمتون جملات رو جلو ببرید. بعد از اتمام اون صفحه، زیر کلماتی که معنی اونها رو متوجه نشدید با رنگ دیگه خط بکشید.

چهارم.حالا وقت معنی کلمه هایی هست که نمیدونیم. اول ببینید با کلمات و جملات قبلی و بعدی میتونید معنی ها رو حدس بزنید یا نه و  بعد دنبال معنی در لغت نامه  گوشی یا گوگل بگردید و در صورت امکان یادداشت کنید و مجدد اون صفحه رو بلند بخونید.

نکاتی در رابطه با خواندن کتاب های داستان

نکته بسیار مهم. حتما معنی جدید رو با جمله یاد بگیرید. تاکید بسیاری داریم بر اینکه هرگز تک کلمه حفظ نکنید، بلکه نحوه استفاده کلمه یا عبارت در جلمه رو یاد بگیرید. چون در این صورت هست که میتونید بعدا خودتون  از اون نکات جدیدی که یاد میگیرید استفاده کنید.

یک موردی در ابتدای مطلب گفته شد، اینکه با کتاب خوندن، مکالمه و بیان خودتون رو بهتر کنید. این چطور امکان پذیر هست؟

خیلی از عزیزان شاید کلمه زیاد بدونن یا کلاس زبان هم زیاد رفته باشن، اما کلمات و جملات در زبانشون نمیچرخه. یعنی زمان خوندن گیر میکنن یا در مکالمات، حتی عبارتها رو غلط میگن. وقتی شما کتاب رو بلند میخونید ، عملا دارید اولا به ذهنتون میگید که این برای من مهمه پس یاد بگیر و بهتر در ذهن شما  نقش میبنده  و در ثانی، با بلند خوندن شما صدای خودتون رو میشنوید، به شنیدار شما کمک میکنه و همینطور باعث میشه به مرور زمان کلمات و جملات رو بهتر بیان کنید و اگر در این فرآیند، صدا خودتون رو هم ضبط کنید و به اون گوش بدید که عالی میشه. به ضعف های خودتون واقف میشید و بسیار سریع تر اونها رو بر طرف میکنید (همونطور که بیان شد، خیلی از کتابها فایل صوتی دارند، صدای خودتون رو با نوع گفتار اونها مقایسه کنید یا در ترجمه گوگل متن انگلیسی رو قرار بدید، تلفظ و نوع خوندن درست کلمات رو بشنوید)

در کل حساس نباشید که شاید جای اشتباه تلفظ کنید یا در اوایل سخت باشه که بتونید بخونید، کم کم درست میشه. همین تکرار کردن و مداومت نتایج خیره کننده ای رو بعد 3-4 ماه نشون میده که دیگر هم کلاسی ها و دوستانتون و حتی خودتون شکفت زده میشید.

`

بهترین دیکشنری انگلیسی به فارسی 

فیلم انگلیسی یا کتاب زبان؟

در نوشته یادگیری انگلیسی با فیلم به طور مفصل درباره مزیت فیلم دیدن برای یادگیری زبان و نحوه یادگیری از این طریق توضیح داده شده. اما اینجا یک سوالی مطرح میشه که کدوم یکی برای تقویت انگلیسی بهتره؟ فیلم ببینم یا کتاب بخونم؟ یک بُعدی نباید دید.
این درسته که من همواره میگم باید به سمت فیلم، برنامه تلیوزیونی، اخبار کارتون و .. که به نوعی سمعی بصری هستد و انگلیسی واقعی در اونجا هست بریم. اما، اگر من تازه زبان انگلیسی رو شروع کردم یا مدت کمی هست که کلاس زبان میرم،  نمیشه فیلم ببینم. یعنی کاملا اذیت کننده و دلسرد کننده خواهد بود. یادمون نره که ما میخوایم زبان انگلیسی رو هم سریع و هم بدون اذیت یادبگیریم. پس با کتاب داستان شروع میکنیم و جلو میایم و سطحمون رو بالاتر میاریم، ساختارهای جمله ای مهم رو یاد میگیریم، دامنه لغاتمون رو بیشتر میکنیم و در مرحله بعد میایم به سراغ فیلم و با کارتون شروع میکنیم.

اگر عزیزان خردسال که مدرسه نرفتن، بخوان زبان رو شروع کنن که نمیتونن بخونن، پس برای اونها کارتون خوب، مناسب هست که گوشهای اونها به اون زبان عادت کنه و از اون طریق هم لرت میبرن از اینکه دارن کارتون میبینن و هم اینکه ناخودآگاه زبان یادمیگیرن. پس میبیندی که نسخه ثابتی نداریم.
پس اگر فیلم خوبه و من سطح زبان متوسطی دارم، بازم کتاب بخونم؟ بله بله . در دنیای امروز ام نیاز به آرامش داریم، جایی که سکوت باشه، هیچ حرفی نباشه، کمی تمرکز، دقت، که کتاب این رو به ما هدیه میکنه، زمان تفکر. وقتی همه چی سریع اتفاق میافته جایی برای تفکر نمیمونه. فضای مجازی ، فیلم، اتفاقات روزمره، مواردی هستند که ما شنونده و بیننده هستیم، اما در زمان خواندن کتاب، ما هستیم که داریم میخونیم. حتی اگه در یک متروی شلوغ باشه، باز هم کتابی در کیفمون جا میشه، چند صفحه از کتاب باز هم غنیمته.

خوندن کتاب باعث میشه تسلط شما بر جملات و ساختار های زبان که یاد گرفتید بیشتر و بیشتر بشه. چون در طول یک کتاب بار ها و بارها از نوع جمله بندی، به شکلها و معانی مختلف استفاده میشه و در ذهن شما اون جملات و گرامر بدون اینکه درگیر جمله بندی و فرمولهای کسالت بار کتابهای آموزشی بشید، با جذابیت داستان اونها رو به راحتی یاد میگیرید و در ذهنتون به تثبیت میرسه.

مورد دیگه لذتی هست که با آشنایی یک زبان، به دنیای دیگری ارتباط پیدا میکنید و با خوندن کتاب، این لذت به طرز خارق العاده ای به شما انتقال پیدا میکنه. اینکه تلاش کردید و زمان گذاشتید و الان به مرحله ای رسیدید که میتوندی از اون برای افزایش علم و آگاهی خودتون و بهتر کردن زندگی استفاده کنید و این تجربه بینظری هست که هر کسی که به این سطح میرسه این لذت رو خواهد چشید .

نکته پایانی

در واقع شما باید مهارت های برای یک زندگی روزمره بلد باشید، پیشنهاد می کنیم علاوه بر خواندن کتاب های انگلیسی، یک ویدیو به زبان انگلیسی که دارای زیر نویس می باشد هم تماشا کنید زیرا این کار باعث می ‌شود شما در بیان تلفظ صحیح کلمات آمادگی بیشتری داشته باشید.

 

 

سوالات متداول

  1. خواندن کتاب داستان چه کمکی میکنه؟

کتاب خواندن باعث می شود شما با ساختار جملات و لغات آشنا شوید.

  1. زمان خواندن کتاب داستان با کلمات جدید رو به رو می شوم که معنی آن ها را نمی دانم باید چه کاری انجام دهم؟

شما می توانید با استفاده از دیکشنری و یا لغت نامه و همچنین فرهنگ لغت معنی لغاتی که نمی دانید را بیابید.

 

 

میزان پیشرفت خواندن شما

آنچه در این مقاله می خوانیم

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://fispik.ir/?p=27900